W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego ciała i zdrowia. Chcemy czuć się dobrze i wyglądać dobrze. Przywiązujemy wagę do tego co jemy, uprawiamy sporty i dbamy o swój wygląd. Na ulicach coraz więcej widać biegaczy, rowerzystów czy po prostu osób, które spacerują. To bardzo ważne, żeby w jakikolwiek sposób być aktywnym np. uprawiając sporty czy po prostu częściej zamieniając jazdę samochodem czy autobusem na przechadzki.

Bardzo ważna jest również nasza dieta. Musi być w niej jak najmniej przetworzonej, sztucznej żywności pełnej cukrów, konserwantów i barwników, a najwięcej naturalnych produktów. Zawsze czytajmy etykiety i patrzmy na skład produktów. Im lista mniejsza – tym lepiej. Kupujmy u lokalnych sprzedawców, w małych, firmowych sklepikach, najlepiej prosto od producenta i na targach. Dobrze, jeśli znajdziemy gospodynię, u której możemy kupić świeże, wiejskie jajka, mleko, a nawet jego przetwory – masło i sery. Od rolników natomiast sezonowe owoce i warzywa. Wiele osób trudni się również własnoręcznym wykonywaniem wędlin, czy wędzeniem ryb, dlatego warto znaleźć dla siebie takie miejsce. Zdrowa dieta jest podstawą. Dzięki niej możemy mieć pewność, że dbamy o swoje zdrowie, ominie nas choroba, a wyniki badań będą zadowalające.

Zdrowy tryb życia ma kolosalny wpływ na wygląd naszej skóry. Jeśli nadużywamy alkoholu, cukru, czy kawy możemy mieć problem ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik. Może wydawać się, że zmagają się z nim wyłącznie osoby w wieku młodzieńczym, ale coraz częściej dotyka on również dorosłych. Objawy trądziku to pojawienie się zmian na skórze, które różnią się w zależności od stopnia zaawansowania. Na początku pojawiają się zaskórniki, następnie grudki, a później ropne wykwity. Leczenie trądziku może być trudne i skomplikowanie, bo należy nie tylko leczyć powstałe krosty, ale również zlikwidować cały problem od podstaw. Leczenie u dermatologa często obejmuje nie tylko maści na receptę, ale też leki. Lekarz w trakcie badania ustali jakie leczenie będzie dla nas najlepsze i ewentualnie przepisze antybiotyk. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, żeby zobaczyć pierwsze efekty, a leczenie może trwać miesiącami. Możemy też szukać pomocy w gabinetach kosmetycznych. Jest wiele zabiegów pomagających uporać się z tą dolegliwością. Są to min. peelingi, laser czy mikrodermabrazja.

Skóra trądzikowa wymaga codziennej pielęgnacji, trzeba ją nie tylko dobrze oczyszczać, ale również nawilżać, żeby zminimalizować wydzielanie sebum. Odpowiednio dobrany krem, żel oczyszczający i tonik to nasi sprzymierzeńcy. W tej kwestii należy poradzić się kosmetologa lub dermatologa. Osoby ze skłonnością do trądziku powinny wyeliminować ze swojej diety żywność wysoko przetworzoną, tłuszcze zwierzęce, fast foody i ostre przyprawy. Dobry wpływ na cerę mają natomiast produkty, które zawierają dużo błonnika np. otręby lub płatki owsianej. Należy także pić dużo wody mineralnej, kefirów i jogurtów naturalnych a unikać konserwantów i sztucznych barwników.