Jak leczyć trądzik – to pytanie, które z pewnością zadawało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz dojrzałych ludzi. Bowiem chociaż z pozoru może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, tak naprawdę jest ona uciążliwa w leczeniu i stanowi źródło ogromnego cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i kluczową rzeczą, jaką należy sobie uświadomić walcząc z trądzikiem, jest fakt, iż problem ten koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, przeradza się w prawdziwy koszmar. To choroba, która wymaga wizyty u dermatologa i pomocy specjalisty – lekarza dermatologa.
Dzięki odpowiednio podjętemu leczeniu można uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian na skórze, jak chociażby blizny, czy przebarwienia.

Domowe zabiegi
Dobrym rozwiązaniem jest, jeżeli konsultację z lekarzem uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie wyłącznie na kosmetyce realizowanej w domu przy zaawansowanych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można zatem stosować je przede wszystkim w przypadku bardzo drobnej postaci trądziku. Jeżeli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im cięższa postać trądziku, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leki, zwłaszcza zaś preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. Preparaty tego typu złuszczają martwy naskórek oraz wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.
Lecząc, kluczową sprawą jest, by nie zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak zdający egzamin, pod warunkiem że będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia. 
Istnieją dwa główne sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niedużych i łagodnych i średnich zmianach. Wówczas stosuje się kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego – stosowane bezpośrednio na wypryski. 
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, które stosuje się podczas nasilonych zmian trądzikowych.

Dobrym rozwiązaniem jest, by poza leczeniem typowo dermatologicznym postawić też na różnorodne profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, a także – jeżeli jest taka konieczność – usuwanie blizn za pomocą zabiegów laserowych.
Lecząc trądzik, należy pamiętać że absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego typu działań będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry. 
W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, zaś twarz warto myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami i piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz dobrze jest też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, natomiast na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty przynosi ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie więcej niż raz, lub dwa w tygodniu.