Zmiany na skórze twarzy, w przypadku pokwitania to popularna sprawa. Zazwyczaj jednak, ponadto w dorosłym życiu, borykamy się z kłopotem w postaci trądziku. Jego leczenie zazwyczaj wymaga zastosowania porady dermatologa. Wiele osób, które bez zauważalnej różnicy wykorzystywały różne sposoby terapii, wciąż nie wie, jak pozbyć się trądziku?

Skutecznych sposobów jest co najmniej parę. Możemy zaaplikować sobie pewne domowe sposoby oraz takie, które zaleci nam doktor. preparaty na trądzik zapisywane na receptę przez dermatologa czasem mają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Mogą wymagać stosowania specjalnych środków ostrożności, jak na przykład antykoncepcja czy kontrola enzymów wątrobowych. Niemniej jednak zazwyczaj jednokrotnie przeprowadzona kuracja, może wystarczyć na bardzo długi czas. Różnego rodzaju tabletki na trądzik reklamowane w telewizji czy w radiu są możliwe do kupienia bez kontroli lekarza. Aczkolwiek ich skuteczność pozostawia sporo do życzenia. Zdarza się jednak, że będą one działać.

Nieco mniej radykalna metoda to maść przeciwko trądzikowi. Zwykle efekty użycia takiego środka są różne. Nie każdej osobie pomaga w ten sam sposób. Przy stosowaniu czegoś takiego także powinniśmy spodziewać się skutków niepożądanych, jak zaczerwienienie twarzy czy też alergie na słońce. Maść na trądzik zwykle zawiera w swoim składzie antybiotyk i substancje mające za zadanie złuszczanie naskórka. Są one tolerowane przez każdego w innym stopniu. Maść na trądzik może zawierać poza tym inny skład. Często posiada w swojej strukturze cynk, który ma właściwości wysuszające. Środki, które rozsmarowujemy na twarzy nie w każdym przypadku są pozytywne, gdyż mogą wydłużać czas gojenia się krost. Sytuacja zależy oczywiście od stopnia nasilenia trądziku. Stosowana miejscowo maść na trądzik może być skuteczna, kiedy mamy pojedyncze wypryski. Ale, gdy cała twarz jest w wypryskach, odpowiedniejsza opcja to najprawdopodobniej leki na trądzik.

Często kuracja trądziku trwa dużo czasu i jest konieczne stosowanie różnych leków. Czasami sięgamy po domowe sposoby, jednak tutaj również trzeba zachować rozwagę. Nasza skóra jest wrażliwa i aplikowanie nieprzetestowanych substancji może skutkować w najlepszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Raczej nie warto tak ryzykować. Pomoc specjalisty chorób skóry jest w tej sytuacji nieoceniona.