Trądzik to wielki problem nastolatków, jednak może on także pojawić się w późniejszym wieku czy też u niemowląt. Pojawienie się zmian na skórze powinno być dla nas alarmem, iż organizm przestał prawidłowo działać i trzeba powziąć jakieś skuteczne kroki, by było lepiej. W początkowym stadium dobrym środkiem mogą okazać się tabletki na pryszcze, ale w przypadku zaniedbania dolegliwości nieodzowne mogą się okazać bardziej złożone preparaty. A zatem jak raz na zawsze wyleczyć się z trądziku?

Tabletki na wypryski

Jeżeli tradycyjne metody typu zabiegi pielęgnacyjne albo pastylki na pryszcze bez recepty nie pomogą i kłopoty skórne wciąż się nasilają, to należy udać się do dermatologa. Wiele ludzi unika odwiedzin u specjalisty, czego późniejszym efektem jest doprowadzenie do kłopotliwych i nieestetycznych zmian skórnych, które niełatwo później wyleczyć i kuracja staje się uciążliwa. Preparaty na wypryski powinny być odpowiednio dostosowane do indywidualnego stanu każdej cery, żeby można było w ogóle mówić o jakiejkolwiek ich skuteczności. Nierzadko dermatolog przepisuje różne domowe sposoby na trądzik jako uzupełnienie leczenia, ale podstawą kuracji jest głównie zastosowanie preparatów doustnych. Najważniejsze jest, aby zażywać je systematycznie, co oznacza postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Skoro nasze uprzednie działania na własną rękę nie pomogły, to teraz należy polegać na specjaliście, który posiada duże doświadczenie w kwestii leczenia trądziku.

Jednak tabletki na pryszcze nie są unikalną metodą, jaką stosuje lekarz. Najczęściej przepisuje on dodatkowo zwiększone dawki witamin z grupy B, witaminę PP oraz C. Należy nie tylko pozbyć się stanu zapalnego, ale dodatkowo zapobiegać łojotokowi. Tabletki na pryszcze zawierają także nierzadko pochodną kwasu witaminy A, to jest izotretynoinę, która wpływa na polepszenie kondycji skóry każdego z nas. Doustnie przepisywane są najczęściej doksycyklina, minocyklina czy erytromecyna.

Rzecz jasna prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy także odgrywa przy trądziku niebagatelną rolę. Polecane są głównie środki, które wykazują działanie złuszczające naskórek oraz przeciwłojotokowe. W większości przypadków skóra trądzikowa wydziela nadmiar sebum, co zwiększa powstawanie zaskórników, dlatego też najkorzystniej kupować kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej czy mieszanej. Środki złuszczające mogą doprowadzić do przesuszenia się skóry, dlatego trzeba także pamiętać o jej systematycznym nawilżaniu. Na rynku bez problemu można znaleźć odpowiednie środki.