6 Mar Brak komentarzy admin Zdrowie , , , ,

Zdecydowana większość naszej populacji ma niemiłe przygody z trądzikiem, który najczęściej powstaje w wieku dojrzewania i potrafi towarzyszyć naszej cerze do 35 roku życia, a w wyjątkowych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś bagatelizowany, był w istocie utrapieniem dla tych, którzy musieli zmierzyć się z jego ostrymi postaciami. W obecnych czasach ustosunkowanie się do tej dolegliwości skórnej jest kompletnie inne – koncentruje się na prawidłowym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy leczyć?
Po prawdzie, w większości przypadków trądzik jest niezbyt groźny, a jego zasięg jest niezbyt duży, jednak w zaostrzonych przypadkach może prowadzić do blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z poważnym przebiegiem choroby niezbędne jest wcielenie w życie właściwie ukierunkowanego leczenia specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, które efektywnie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a także guzki, krostki i ropne grudki.

Metodyka leczenia
Zanim zostanie przepisany nam jakiś medykament, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego i na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dopasowuje się właściwe medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty, niż sięganie po sposoby mniej kompaktowe. W przypadku trądziku istotny jest moment rozpoczęcia leczenia.
Bezspornie im szybciej podejmie się terapię, tym lepiej. Błędnym jest myślenie, że problem sam zniknie, a czekanie, aż wykwity pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy następne poważne problemy.
W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się obszarowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach wdraża się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i tym sposobem zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Podczas, gdy mamy do czynienia z pryszczami w łagodnej postaci grudek oraz krostek wystarczającym jest miejscowe stosowanie leczniczego specyfiku, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są wdrażane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.
Zazwyczaj rekomendowana terapia hormonalna w dalszym ciągu powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, w zupełności niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale zarazem skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton albo doustne leki antykoncepcyjne.

Ważna ciągłość prowadzenia kuracji
Biorąc się za leczenie, trzeba być świadomym, że w każdym przypadku będzie ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Niezwykle ważną informacją, o której często się nie pamięta, jest fakt, że rozpoczęcie leczenia może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą dermatologiczną. Nowe wykwity są wynikiem otwierania się oraz oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie powinno się bez spotkania z lekarzem przerywać kuracji, a wszystkie niepokojące objawy trzeba konsultować z lekarzem prowadzącym.