Trądzik podczas pokwitania wywołują zaburzenia w układzie hormonalnym okresu dojrzewania. Praktycznie każdy nastolatek zmagał się z tą dolegliwością i w występowaniu trądziku młodzieńczego, trudno dopatrywać się jakichś odmiennych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak mimo powszechności tego zjawiska, nie łatwo zaakceptować pojawiające się na twarzy pryszcze. Stąd też i dążenie do usunięcia wysypki trądzikowej.

Co istotne, mimo że do dyspozycji mamy ogromna ilość pigułek przeciw trądzikowi i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka nie jest łatwa. Wciąż jeszcze nie stworzono stuprocentowo skutecznego antidotum na pryszcze – pigułki przeciw trądzikowi i inne specyfiki niestety nie są skuteczne u każdego.

Tabletki przeciw trądzikowi, czyli całościowe leczenie trądziku

Na trądzik da się działać dwutorowo. I choć pierwszą grupą specyfików, po którą sięga zdecydowana większość młodych osób, są rozmaitego rodzaju płyny i kremy, to pigułki przeciw trądzikowi powinny być podstawą kuracji. Mowa tu zarazem o tabletkach dostępnych na receptę, jak i tych, które można kupić bez recepty.

Te pierwsze z nich są z reguły skomplikowanymi lekami o silnym wpływie na organizm. Te drugie – nie mają licznych efektów ubocznych właściwych medykamentom, a mogą zadziałać równie intensywnie, tyle tylko, iż rezultaty ich wpływu na organizm człowieka są niestety odłożone w czasie i występują dopiero po dłuższym regularnym stosowaniu.

Smarowidła przeciw trądzikowi, czyli kuracja doraźna

Aplikowanie specyfików o działaniu miejscowym, czyli tych przeznaczonych do pielęgnacji lub leczenia skóry, również jest jak najbardziej zasadne. Takie preparaty zazwyczaj miewają silne zastosowanie oczyszczające i bakteriobójcze i są w stanie znacznie zredukować objawy dolegliwości trądzikowych. Należy jednak pamiętać, że trądzik wywołują zaburzenia hormonalne, a to tabletki na trądzik są w stanie unormować szalejące hormony w organizmie młodego człowieka, który dojrzewa.