Trądzik kojarzony jest przede wszystkim jako przypadłość pojawiająca się w okresie dojrzewania i znikająca po tym okresie samoistnie. Tymczasem ostrych stanów zapalnych w omawianej chorobie nie powinno się pod żadnym pozorem zaniedbywać – w przypadku braku kuracji mogą pozostawić po sobie trudne do pozbycia się przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, kiedy dolegliwości są znacznie delikatniejsze należałoby zadać sobie trud, by stany zapalne przeminęły szybciej i pojawiały się rzadziej w przyszłości. Próbując wyszukać odpowiedź na niezwykle istotne zagadnienie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma istotnymi wiadomościami.

Trądzik – co jest jego powodem?

Trądzik kojarzy się w większości przypadków z wypryskami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi na skórze. Tymczasem trądzik „początkowy” to tak zwane wągry. Mogą przyjąć one postać otwartą – na cerze pojawiają się wówczas ciemne punkty, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki będące pod powierzchnią skóry. Powód wyskoczenia tych dolegliwości jest identyczny – zbyt duża ilość łoju (określanego także jako sebum). Nadprodukcja tej substancji najczęściej zdarza się w okresie pokwitania – gdy sebum zatka pory naszej skóry, pojawi się stan zapalny.

Co uczynić w przypadku cery podatnej na trądzik?

Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Zalecane przez specjalistów jest stosowanie środków z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie wolno zapominać o specjalnie przeznaczonym dla takich osób toniku a także o przyjemnym kremie nawilżającym. Można także zastosować leczenie oparte na bazie produktów naturalnych, warto skorzystać przede wszystkim z dobrodziejstw ziela fiołka trójbarwnego. Zaleca się nie tylko spożywanie naparu, jak i używanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na podstawie wymienionego składnika.

Farmaceutyczne środki na trądzik

W przypadku, gdy samodzielne sposoby zaradzenia chorobie nie dają oczekiwanych skutków warto udać się do dermatologa. Może on zalecić antybiotyki, które ograniczą stany zapalne – na przykład tetracyklinę, tretynoinę czy też izotretynoinę. Działające mogą okazać się również środki na bazie hormonów, jednak przepisuje się je zwykle tylko u dorosłych osób, u których trądzik młodzieńczy nadal się pojawia.