11 Lut Brak komentarzy admin Zdrowie ,

Trądzik to choroba skóry, która dotyka wielu osób, nie zawsze jedynie w okresie dorastania. Pojawia się on zarówno u kobiet, jak i w przypadku panów, objawiając się wypryskami, wyskakującymi w obrębie twarzy, w okolicach dekoltu, a także na plecach.

Dlaczego się pojawia?

Na samym początku tej dolegliwości gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, a w związku z tym produkują też znaczne ilości łoju. Ujście mieszka włosowego, za przyczyną tego procesu, twardnieje. W ten sposób tworzy się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypychający go ku górze. Jeśli wydzielanie łoju zostaje nagle zablokowane, tworzy się woreczek, wypełniony mieszanką keratyny i tłuszczów, potocznie zwany zaskórnikiem.

Trądzik pojawia się właśnie w miejscu, gdzie znajduje się największą liczbę gruczołów łojowych. Gromadząca się wydzielina w pewnej chwili zaczyna służyć jako pokarm dla bakterii, przez co te mnożą się, pogarszając dodatkowo zastany stan zapalny. Mimo wszystko, one same nie powodują tej przypadłości, w związku z tym nie jest ona zaraźliwa. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zarazki zawsze występują na ludzkiej skórze, a dopiero w kontakcie z łojem stają się niebezpieczne dla zdrowia.

Pryszcze to krosty, które powstają w wyniku silnych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, podczas gdy drobnoustroje wydzielają pewnego rodzaju enzymy, nazywane lipazami. Wówczas obojętne tłuszcze łoju zostają rozłożone na mniejsze cząsteczki. W czasie wzrostu ilości komórek, które podlegają zakażeniu, wzmaga się także ilość wydzieliny, która wypełnia woreczek. Gdy ścianki mieszka włosowego ulegają zbyt silnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wówczas cała ich zawartość wylewa się dookoła. To w taki właśnie sposób dochodzi do pojawienia się szpecących zmian na powierzchni ciała.

Od czego ponadto jest zależny rozwój trądziku?

Osoby, u których rodzice czy dziadkowie cierpieli na trądzik, są na niego znacznie bardziej narażone. Wypryski pojawiają się też najczęściej w okresie dojrzewania, ponieważ to wówczas zaczynają się uaktywniać hormony, co jest przyczyną nadmiernej produkcji sebum. Winne jest ponadto najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w przestrzeni w której powietrze jest mocno zanieczyszczone czy też dość często wystawia się skórę na negatywne działanie słońca, choroba może się nasilić.