6 Mar Brak komentarzy admin Zdrowie , , ,

Trądzik to jedna najpopularniejszych chorób skórnych, jaka w mniejszym lub większym stopniu dotyczy mnie więcej 80% nastolatków. Problem ten mimo wszystko nie dotyczy wyłącznie osób w młodym wieku, czasami wszakże może dotknąć także i osoby dojrzałe, wliczając panie zażywające środki antykoncepcyjne, i te będące w stanie błogosławionym.

Fakty na temat powstawania trądziku

Przemyślmy w takim razie jak właściwie dochodzi do powstania tej choroby i czym właściwie jest.

Na samym początku zwrócić musimy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie ma związku z nieprawidłową dietą, niedostateczną higieną osobistą, czy też wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca w których pojawią się krosty trądziku

Problem zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie w tym miejscu pojawia się trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.

Z uwagi na to, iż najwięcej mieszków włosowych występuje na twarzy i na plecach, barkach i klatce piersiowej, to właśnie w tych miejscach najczęściej mamy do czynienia z powstawaniem trądziku.

Powstaniu trądziku towarzyszy zaburzona produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra produkuje niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiarze. Łój produkowany przez skórę zdrową wychodzi na powierzchnię skóry dzięki ujściom mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia przytykają się, a łój nie mogąc znaleźć możliwości wypłynięcia kumuluje się pod skórą. To powoduje, że łój kumulujący się w tym miejscu staje się doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które namnażają się i powodują dodatkowo podrażnienie oraz wzmocnienie stanu zapalnego tkanki.

Jak widać do pojawienia się trądziku są więc niezbędne dwa czynniki: pierwszy z czynników to nadprodukcja łoju oraz drugi, czyli działanie zarazków. Wszystko to sprawia, że trądzikiem nie można się zarazić tą chorobą przez kontakt z chorym, zaś antybiotykoterapia to jeden z całkowicie podstawowych środków wspomagających leczenie trądziku.

Rozwój choroby

Po zatkaniu się porów, łój zgromadzony uprzednio w mieszkach włosowych pod powierzchnią skóry nie jest wciąż widoczną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna tworzyć zaskórniki, czyli to tak zwane wągry. Są zmianami w tkance, które nie sprawiają bólu, za to zdecydowanie widoczne w formie ciemnych lub jasnych kropek na twarzy, plecach, ramionach, czy w innych miejscach pojawienia się zmian chorobowych.

W konsekwencji ściany zaskórników pękają, co powoduje pęknięcie ich zawartości do wewnątrz skóry. Właśnie wtedy zaczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.

Stąd podstawowe jest stosowanie m. in. dostępnych na polskim rynku kosmetyków antybakteryjnych.